IPA Projesi Kapsamında Gerçekleştirilen Çalıştay

Buradasınız

“Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele ve Gelir İdaresi’nde İdari Kapasitenin Arttırılması Projesi” kapsamında Ankara Hilton Otel’de GİB Daire Başkanı Sayın Faruk GÖZÜBÜYÜK Başkanlığında GİB Grup Başkanı Veysel TEKİN, GİB Müdür Kamil ÖZKAN, Bileşen I sorumlusu Uğur AKDOĞAN, Konsorsiyum Ortakları PwC Turkey, PwC UK ve TEPAV ile projede yer alacak akademisyenlerimiz Ahmet Burçin YERELİ ve Gülay YILMAZ’ın katılımları ile bir Toplantı düzenlenmiştir.

Toplantıda, PwC UK ekibinden Tom Dane, Diane Hay, Caroline Pöschl, Andrew Wilson ve Özge İskit kayıt dışı ekonominin boyutunun ölçülmesi ve vergi uyum maliyetlerinin hesaplanması kapsamındaki çalışma ve tecrübelerini paylaşmış ve Proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar ve hazırlanacak raporlar konusunda önerilerini sunmuştur.

TEPAV temsilcilerinden Emin DEDEOĞLU ve Seda BAŞIHOŞ, geceleri ülkelerden elektrik kullanımı kaynaklı uzaya yayılan suni ışıkların yoğunluğu ile ülkelerin/bölgelerin/illerin/ilçelerin gerçek GSYH’lerini tahmin edilmesini sağlayan “Gece Işıkları Verisi” yöntemi hakkındaki çalışmalarını paylaşmışlar ve bu çalışmalardan kayıt dışı ekonominin boyutunun ölçülmesinde de faydalanılabileceğini belirtmişlerdir.

Toplantı ile kayıt dışı ekonominin boyutunun ölçülmesi ve vergi uyum maliyetlerinin hesaplanmasına yönelik Proje kapsamında yapılacak çalışmalardan, İdarenin ne beklediği açıkça ortaya konmuş ve yol haritasının en kısa sürede belirlenmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca, diğer ülkelere yapılacak çalışma ziyaretlerinin içeriği ve ülke seçimine yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştur.